poniedziałek, 11 stycznia 2016

Seriale TelenoweleWitam. Dzisiaj przychodzę do Was z innym postem. Ostatnio wspominałam moje dzieciństwo i seriale jakie się wtedy oglądało. W czasach mojego dzieciństwa nie było telewizorów w technologii LED, czy LCD, nie było też dekoderów cyfrowych. Były za to anteny telewizyjne na dachach i tylko 3 programy: 1, 2 i TVN. Nie pamiętam czy był Polsat, być może był.  Nie było zbyt wielkiego wyboru. Oglądało się takie seriale, które odgórnie były nadawane przez stacje telewizyjne. Nie było co innego do oglądania. Długo nie mieliśmy ani komputerów, ani telefonów komórkowych, a wspomnę Wam że mój rocznik to 1990 i miło mi się wspomina te czasy, gdy leciały telenowele na TVN, które teraz ciężko spotkać. Tylko są na TV 4 jakieś, ale mnie już nie kręcą takie telenowele.

A wy  oglądaliście  jakieś  seriale ? 

1.Angela : Angela (hiszp. Ángela) – meksykańska telenowela z 1998 roku.
2.Gorzka Zemsta kolumbijska telenowela z 2003 roku. Serial został wyemitowany m.in. w Kolumbii przez „Caracol TV” oraz w Polsce przez TVN oraz TVN 7.
2.Burza Burza (hiszp. La tempestad) − meksykańska telenowela, emitowana przez stację telewizyjną Canal de las Estrellas w 2013 roku. Jest toremake telenoweli Hacjenda La Tormenta.

3.Camila – meksykańska telenowela wyprodukowana w 1998 roku. Jest to remake telenoweli "Viviana" z 1978 roku. W rolach głównychBibi Gaytán i Eduardo Capetillo oraz Adamari López.
4.Dzikie serce (hiszp. Corazón salvaje) – meksykańska telenowela z 2009 roku, wyprodukowana przez kanał telewizyjny Televisa. Jest to remake telenoweli z 1993 roku pod tym samym tytułem.

 

5.Esmeralda – telenowela meksykańska z 1997-1998, wyprodukowana przez koncern mediowy Televisa.

Serial składa się ze 137 odcinków. Zdobył popularność na całym świecie (zwłaszcza w innych krajach hiszpańskojęzycznych, jak i w Europie Środkowej i Wschodniej).

Telenowela w Polsce pierwszy raz była emitowana od października 1998 do połowy marca 1999, na antenie TVN od poniedziałku do piątku o godzinie 18. Drugi raz Esmeraldę wyemitowano także w TVN, lecz w godzinach porannych (w okolicach 11). Główną rolę zagrała Leticia Calderón. Aktorka gościła w Polsce w 1999 roku na zaproszenie TVN.


6.Niewolnica Isaura (port. Escrava Isaura) – brazylijska telenowela z 1976 r. emitowana w Polsce od 1985. Film nakręcono na podstawie abolicjonistycznej powieści Bernardo Guimarãesa z 1875.

Na podstawie liczącej 178 stron powieści nakręcono 100 półgodzinnych odcinków serialu. Eksportowa wersja była krótsza – zależnie od wersji miała 30 odcinków trwających po ok. pół godziny, lub 15 trwających mniej więcej godzinę.


7.Marina - meksykańska telenowela produkcji Telemundo i Argos zrealizowana w 2006 roku. Telenowela składa się ze 169 odcinków.

8.Nie igraj z aniołem (hiszp. Cuidado con el ángel) – meksykańska telenowela wyprodukowana przez Televisę. Głównymi aktorami sąMaite Perroni i William Levy. Producentką telenoweli jest Nathalie Lartilleux, a jej premiera odbyła się 9 czerwca 2008 na El Canal de las Estrellas. Ostatni, 194. odcinek został wyemitowany 9 marca 2009. Poprzednie wersje telenoweli zostały nakręcone w Wenezueli: w latach 70. jako Una Muchacha Llamada Milagros oraz w 80. jako Mi Amada Beatriz. Wszystkie trzy wersje telenoweli to adaptacja powieści Delli Fiallo – znanej scenarzystki.


9.Nigdy cię nie zapomnę (hiszp. Nunca te olvidaré) – meksykańska telenowela z 1999 roku.10. Paulina (hiszp. La Usurpadora) '98 - meksykańska telenowela wyprodukowana przez wytwórnię filmową Editorial Televisa S.A. de C.V. (grupa medialna Televisa). W głównej roli wystąpili: Gabriela Spanic i Fernando Colunga. Telenowela ma 102 odcinki i była emitowana na antenie TVN.11.Rosalinda – telenowela meksykańska z 1999 roku.


12.Virginia (Intrusa) – meksykańska telenowela z 2001 roku.
13.Zbuntowani (hiszp. Rebelde) – meksykański serial dla młodzieży wyprodukowany przez Televisę.

14.Cristina   
 
15. Labirynt namiętności – hiszpańska komedia w reżyserii Pedro Almodóvara z 1982 roku.


16. Teresa 17.Daniela i Przyjaciele  


18.Przygody w siodle (ang. The Saddle Club) – serial przygodowy produkcji australijskiej z 2001 roku. Zawiera 52 odcinki. Emitowany wPolsacie. Serial został nakręcony na podstawie powieści Bonnie Bryant.2 komentarze:

 1. Moje telenowele seriale z dzieciństwa to : 13 posterunek, Zbuntowany anioł, Adam i Ewa, Fiorella, Samo życie. Dalej nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja oglądałam takie telenowele :
  Esmeralda Zbuntowany Anioł
  Daniela i Przyjaciele
  Teresa
  Zbuntowani
  Rosalinda
  Dzięki tobie przypomniały mi się stare odcinki moich ulubionych telenowel

  OdpowiedzUsuń